Mój 3 letni synek od roku nosi implant. Ćwiczymy z nim w domu, dwa razy w tygodniu uczęszczamy na terapię logopedyczną. Niestety nie zauważamy żadnych postępów. Synek, co prawda reaguje na dźwięki, ale ich nie naśladuje. Czasami współpracuje z logopedą, ale najczęściej niechętnie wykonuje ćwiczenia. Wypowiada dwie, trzy pojedyncze sylaby typu "ma". Martwimy się, że implant jednak nie przyniesie mu korzyści.

Data publikacji: 10-01-2012

Nie należy się zrażać i pozytywnie reagować na każdą werbalną reakcję dziecka. Najpierw rozwija się jego słownik bierny, a dopiero potem czynny. Wytrwale stymulujmy jego mowę, bo cały czas poszerzamy w ten sposób zasób słownikowy. Warto skupiać też uwagę dziecka na bodźcach wzrokowych i czuciowych. Dziecko powinno obserwować aparat artykulacyjny. Przybliżmy jego dłonie, aby mogło poczuć wibracje powstające podczas procesu mówienia. Skupmy jego uwagę na naszych wargach. Ułatwi mu to naśladowanie ruchów artykulacyjnych niezbędnych do wybrzmiewania głosek.

Powróć do listy pytań
Dr n. med. Jarosław Sova
Zadaj pytanie logopedzie ! Jeśli masz jakieś pytanie wyślij je na adres (podany niżej). Odpowiemy w ciągu 24 godzin.

Izabela Borkowska – logopeda, pedagog specjalny, absolwentka logopedii na Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Podyplomowego studium diagnozy i terapii pedagogicznej. Pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym na terenie warszawskich  przedszkoli. Pracuje z dziećmi niedosłyszącymi, prowadzi terapię dyslalii, opóźnionego rozwoju mowy. 

Każdą wolną chwilę wykorzystuje na dobrą książkę, spotkanie z przyjaciółmi i  podróże – bliższe jak i dalsze. Lubi swoją pracę, w związku z tym chętnie rozwija się. Jest zwolenniczką pracy tradycyjnymi metodami w połączeniu z innowacyjnymi, które idą z duchem czasu. Szanuje odmienność każdego swojego podopiecznego.

logopedia - ćwiczenia logopedyczne - niedosłuch u dzieci - rehabilitacja słuchu i mowy KtoToMówi.pl © 2011
Korzystanie z witryny ktotomowi.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.Zaakceptuj i zamknij ten pasek