Skąd wziąć materiały do domowej rehabilitacji? Mój syn niestety nie chce bawić się obrazkami.

Data publikacji: 10-01-2012

SPRZĘTY DOMOWE

W początkowej fazie terapii nie musimy od razu biec do sklepu po pomoce do usprawniania. Warto wykorzystać to, co można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym: garnki, miski, sztućce, klucze, foliowe i papierowe torebki.  Prezentujemy dziecku, a potem nakłaniamy je do samodzielnego sprawdzenia, jakie dźwięki w zderzeniu ze sztućcami, z drewnianą łyżką, z plastikowymi grabkami wydają wiadra, garnki, miski. Staramy się pokazać, że uderzenie skutkuje wydaniem odgłosu. Za każdym razem używamy wyrażeń dźwiękonaśladowczych: bum, bach, puk. W późniejszym etapie „chowając się” za plecami dziecka nakłaniamy je do poszukiwania źródła dźwięku.

ZABAWKI

Wykorzystujemy zabawki dziecka: grzechotki, drewniane i plastikowe klocki, wiaderka, kredki. Warto zainwestować w instrumenty muzyczne, np. bębenek, tamburyno, trójkąt.

Bardzo przydatne są figurki zwierząt, przytulanki, pojazdy. Łatwiej skupić uwagę dziecka biorąc do ręki pluszowego psa i prezentując wydawany przez niego odgłos niż pokazując mu go na obrazku.

Powróć do listy pytań
Dr n. med. Jarosław Sova
Zadaj pytanie logopedzie ! Jeśli masz jakieś pytanie wyślij je na adres (podany niżej). Odpowiemy w ciągu 24 godzin.

Izabela Borkowska – logopeda, pedagog specjalny, absolwentka logopedii na Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Podyplomowego studium diagnozy i terapii pedagogicznej. Pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym na terenie warszawskich  przedszkoli. Pracuje z dziećmi niedosłyszącymi, prowadzi terapię dyslalii, opóźnionego rozwoju mowy. 

Każdą wolną chwilę wykorzystuje na dobrą książkę, spotkanie z przyjaciółmi i  podróże – bliższe jak i dalsze. Lubi swoją pracę, w związku z tym chętnie rozwija się. Jest zwolenniczką pracy tradycyjnymi metodami w połączeniu z innowacyjnymi, które idą z duchem czasu. Szanuje odmienność każdego swojego podopiecznego.

logopedia - ćwiczenia logopedyczne - niedosłuch u dzieci - rehabilitacja słuchu i mowy KtoToMówi.pl © 2011
Korzystanie z witryny ktotomowi.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.Zaakceptuj i zamknij ten pasek